Radnu grupu bi činili predstavnici resornog ministarstva, opštine Modriča i Rafinerije ulja Modriča.
"Na sastanku je donesen zaključak da se požar koji je ostao da tinja mora u potpunosti ugasiti, odnosno da se završi ovaj posao do kraja, da bi se riješio problem kvaliteta vazduha što prije", istakao je Jovica Radulović, načelnik opštine Modriča, nakon sastanka sa Bojanom Vipotnikom, ministrom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, i rekao da je nejasno ko će uraditi taj dio posla.
Ističe da je gudronska jama ekološka bomba čije uklanjanje se odgađa decenijama.
"Na sastanku je razgovarano i o međunarodnim donatorima, pokušava se naći novac da se ovo pitanje riješi. Navodno u januaru se očekuje poziv međunarodnog donatora za uklanjanje štetnih hemikalija i svega ostalog", kazao je Radulović.
S obzirom na to da je na pragu početak školske godine, Radulović kaže da će se narednih dana mjeriti kvalitet vazduha i da će nastava početi na vrijeme ako bude zadovoljavajući.
"Ako i dalje vazduh bude zagađen, onda ćemo odgoditi nastavu, a i moramo već od danas da dobijemo neke konkretne mjere od Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske u smislu zabrane događaja na otvorenom", pojasnio je Radulović.
Podsjetimo, nakon izbijanja požara na lokalitetu gudronske jame kod Modriče prošle sedmice, Institut za zaštitu i ekologiju Republike Srpske mjerio je kvalitet vazduha na tri lokacije.
Rezultati mjerenja pokazuju da je požar uzrokovao ispuštanje otrovnih materija u vazduh.
Zagađujuće materije koje prelaze dozvoljene vrijednosti su azot-dioksid, benzen, toluen, acrolein i hlorovodonik i sve utiču na vazduh, zdravlje ljudi i životnu sredinu, zbog čega je, kako je navedeno u zapisniku ovog instituta, neophodno preduzeti hitne mjere zaštite.
Vesna Rudić Grujić, načelnica Službe za higijenu u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske, rekla je da gudronska jama u Modriči i požar koji još tinja, ekološki problem te da su povećane vrijednosti određenih zagađivača.
"Nažalost, ta situacija je bila vrlo loša. Postoji problem zagađenosti vazduha. Nađene su povećane vrijednosti određenih zagađivača 200, pa čak i 500 puta više. Osim tih opštih produkata sagorijevanja, čađi, pepela, taložnih čestica, mogli su se naći i neki specifični, koji su posljedica sagorijevanja otpada naftnih derivata, kao što su benzin i azotni monoksid", navodi Rudić Grujićeva.
Dodaje da su to sve supstance koje dovode do štetnih posljedica po zdravlje stanovništva.
"Institut za javno zdravstvo, zajedno sa Ministarstvom zdravlja, je reagovao. Dali smo preporuke za stanovništvo, kako reagovati i kako smanjiti štetni uticaj na zdravlje. Situacija je malo bolja poslije kiše, ali ostaje problem ocjeđivanja u zemlju, podzemnih vodotoka tih istih zagađivača. Važno je da se što prije sistemski riješi problem tog otpada", navela je Rudić Grujićeva.