Mnogi vlasnici kućnih ljubimaca su upoznati sa izrekom da mačke i psi za svaku ljudsku godinu dobiju sedam godina, ali to nije sasvim tačno, posebno za mačke.
U nastavku saznajemo koje su faze mačjeg života, poređenje mačjih godina sa ljudskim godinama, faktori koji utiču na starenje mačaka i kada se mačke smatraju starijim.
Faze života mačke
Prema najnovijim AAHA/AAFP smjernicama za životni stadijum mačaka, mačke prolaze kroz četiri glavne životne faze:
mače (od rođenja do prve godine) – tokom ove faze, mačke prolaze kroz nagli rast, slično kao kod ljudi u djetinjstvu; to je kritično vrijeme za socijalizaciju, učenje i prilagođavanje ljudima, kućnim ljubimcima i životnoj sredini
mlada odrasla mačka (1-6 godina) – mačke dostižu punu zrelost i razvijaju svoju ličnost; problemi u ponašanju kao što su agresija ili prskanje urina mogu se pojaviti tokom ovog perioda
zrela odrasla mačka (7-10 godina) – mačke počinju da usporavaju, postaju manje aktivne i sklone dobijanju na težini i zdravstvenim problemima povezanim sa godinama kao što je artritis
starije mačke (10+ godina) – u ovoj fazi znaci starenja postaju očigledniji, kao što su grublje krzno, gubitak mišića i promjene u apetitu i navikama njege; starije mačke su također podložnije bolestima kao što su bolesti bubrega i rak.
Kako se mačje godine upoređuju sa ljudskim godinama?
Mačke stare mnogo brže od ljudi. Do svog prvog rođendana, mačka je otprilike veličine 15-godišnjeg čovjeka. Sa dvije godine su slični osobi od 24 godine.
Poslije toga, svaka godina mačjeg života može se uporediti sa oko četiri ljudske godine, piše Krenizdravo.hr.
Kada se mačka smatra „penzionerkom“?
Mačke obično dostižu starosni status oko 10 godina, sa prosječnim životnim vijekom od 13 do 17 godina. Neke mačke, međutim, mogu da dožive i 20 godina. Starije mačke, posebno one starije od 15 godina, često se klasifikuju kao „penzioneri“ i doživljavaju veći pad zdravlja.
Faktori koji utiču na starenje mačaka
Nekoliko faktora utiče na starenje mačke:
genetika – neke rase mogu imati kraći životni vijek ili biti predisponirane za određene zdravstvene probleme
ishrana – uravnotežena ishrana je neophodna za opšte zdravlje u bilo kojoj fazi života
način života – mačke u zatvorenom stare bolje i žive duže od mačaka na otvorenom, koje su izložene većoj opasnosti i stresu
težina – gojaznost može dovesti do povećanog zdravstvenog rizika kako mačke stare
veterinarska njega – redovni pregledi i preventivna njega mogu napraviti veliku razliku za zdravlje mačke u kasnijim godinama.
Znaci starenja kod mačaka
Fizički znaci starenja mogu uključivati stanjivanje krzna, gubitak težine, izrasle kandže, zamagljene oči i probleme sa zubima. Promjene u ponašanju mogu uključivati smanjenu aktivnost, poteškoće u kretanju, promjene u navikama u ishrani, kognitivni pad i probleme sa snalaženjem u poznatom okruženju.
Uobičajeni zdravstveni problemi kod starijih mačaka
Starije mačke su sklonije stanjima poput artritisa, bolesti zuba, bolesti bubrega, metaboličkih problema poput dijabetesa ili hipertireoze i raka. Rano prepoznavanje ovih stanja može poboljšati kvalitet života starijih mačaka.
Kako mačke stare, možda će im trebati dodatna njega, kao što je pomoć pri njezi, lakši pristup hrani i kutijama za otpatke i udobna posteljina. Redovne posjete veterinaru, uravnotežena ishrana i okruženje bez stresa mogu pomoći mačkama da graciozno stare i ostanu srećne u svojim zlatnim godinama, prenosi Krstarica.