Učenici u srednjoj školi Dürer u Bavarskoj moraju da plate novčanu kaznu ako izostanu ili kasne u školu! Svako ko se više puta kasni na čas i nema dobar izgovor za to mora da plati kaznu od pet evra.
Ovo pravilo kao i saopštenje direktora škole Schulleiter Reiner Geißdörfer izazvalo je uzbuđenje tokom leta… Sada rukovodstvo škole pravi „bilans“, i taj je ispostavilo se pozitivan!
Kazna je zapravo izrečena samo u pojedinačnim slučajevima, kaže direktor škole Rajner Gajsdorfer, ali je broj zakasnilih značajno opao.
Direktor ističe da ga ne zanima kažnjavanje učenika. „Nije da ćemo da izvučemo bič i da ga udarimo“, kaže, ali: „Imamo previše dece koja, iz bilo kog razloga, ne uspevaju u školi“.
Ovi studenti ne mare za ukore, kaže Geisdorfer.
„Ali kazna od pet evra ih zaista nervira, kazna je poslednje sredstvo nakon dugog razgovora sa roditeljima, nastavnicima, školskim psiholozima, socijalnim vaspitačima i drugim organima. Osim toga, ovo pravilo važi samo za od 9 do 11 razreda. “ kaže Geisdorfer piše nemački Spiegel.
Novčano kažnjavanje ide ovim redom…
Ako student kasni, on ili ona se prvo moraju prijaviti u kancelariju, gde će biti izdata potvrda o kašnjenju u plaćanju.Ako dođe do nakupljanja, učenik se prvo opomenu, a zatim škola predaje slučaj kancelariji za kazne grada Nirnberga.Koja onda izrekne kaznu od pet evra po danu kada je student izostao bez opravdanja ili je zakasnio.
Geissdorfer objašnjava da je sama najava privukla veću pažnju na problem a takođe i među učiteljima.
Sada je sve potpuno digitalno dokumentovano koji su učenici izostali sa časa bez opravdanja ili zakasneli na nastavu to jest, školu. Ovo takođe služi za rano otkrivanje problema. „Dok učenici privuku pažnju, obično je već bude prekasno“, kaže direktor škole u Nirnbergu.
Za neke učenike koji kasne ili izbegavaju nastavu se ispostavi na kraju da imaju problema i kod kuće.
„Imamo puno strpljenja i želimo da oni budu uspešni“, kaže Geisdorfer. Zato mu je važno da dopre do učenika da sami razmisle šta im je važno u životu. Ali za neke ljude se proširio mentalitet „hop on, hop off“ i moramo im pokazati da to ne funkcioniše tako za njihov kasniji život.”