OpenAI, Antropik i Meta Platforms navodno američkim obavještajnim i odbrambenim agencijama ne dozvoljavaju korištenje njihovih tehnologija kako bi se naškodilo ljudima.
Ipak, saradnja postoji.
Vodeće kompanije za razvoj vještačke inteligencije suočene su s dilemom: kako povećati efikasnost Pentagona, a da pritom njihovi proizvodi ne ubijaju ljude.
Kako piše Tek Kranč, njihovi alati trenutno daju američkom Ministarstvu obrane ‘značajnu prednost’ u identifikovanju, praćenju i procjeni prijetnji, što skraćuje vrijeme potrebno za izvršenje koraka u sklopu lanca ubijanja.
Lanac ubijanja je vojni termin koji opisuje proces prepoznavanja, praćenja i uklanjanja prijetnji. Može da uključuje, između ostalog, složen sistem senzora, platformi i oružja. Generativna vještačka inteligencija korisna je tokom faza planiranja i strategije.
OpenAI, Antropik i Meta Platforms navodno su američkim obavještajnim i odbrambenim agencijama jasno stavili do znanja da ne dozvoljavaju korištenje njihovih tehnologija kako bi se naškodilo ljudima.
Nema oružja bez ljudi?
Meta se dogovorila s kompanijama Lokid Martin i Buz Alen u vezi s upotrebom modela Lama. Istog mjeseca Antropik se udružio s Palantirom, da bi u decembru OpenAI postigao sličan ugovor s Andurilom. Cohere je svoje modele implementirao u Palantirove sisteme.
Moguće je da će kompanije iz Silicijumske doline tokom vremena omogućiti veći obuhvat korištenja vještačke inteligencije u vojne svrhe. Na primjer, može biti korisna za vojne igre i druge simulacije.
Prošle godine desetine zaposlenih u kompanijama Amazon i Gugl otpušteni su i uhapšeni nakon što su protestovali protiv vojnih ugovora tih kompanija s Izraelom, u sklopu projekta Nimbus.
PROČITAJTE JOŠ:
Zajednica koja razvija vještačku inteligenciju bila je u tom pogledu znatno manje glasna.
Šef Antropika Dario Amodei nedavno je izjavio da nema smisla insistirati na stavu da vještačka inteligencija nikada neće biti korištena za obranu i obavještajni rad. Uvjeren je da je potrebno pronaći rješenje koje je između krajnosti i koje će omogućiti odgovoran pristup tom osjetljivom pitanju.
Neki tvrde da američka vojska već ima oružje zasnovano na vještačkoj inteligenciji.
Izvršni direktor Andurila Palmer Laki nedavno je na Iksu-u napomenuo da američka vojska ima dugu povijest kupovine i korištenja autonomnih sistema oružja kao što je CIVS. Njihovo korištenje je eksplicitno regulisano pravilima koja nije moguće izbjeći, dodao je on.
Ipak, izgleda da za sada nema smrtonosnih platformi u koje nisu uključeni ljudi, niti je to u planu u dogledno vrijeme, prenosi B92.