Vozače koji razmišljaju o kupovini električnog vozila često brine životni vijek baterije. Pošto je baterija najskuplji dio električnog vozila, njena zamjena ponekad može koštati više od vrijednosti samog vozila.

Kada ima razloga za brigu i kako izbjeći troškove zamjene koji premašuju vrijednost automobila.
Vozače koji razmišljaju o kupovini električnog vozila često brine životni vijek baterije. Pošto je baterija najskuplji dio električnog vozila, njena zamjena ponekad može koštati više od vrijednosti samog vozila.
Šta vozači treba da znaju o baterijama prije nego što se odluče za kupovinu novog ili polovnog električnog vozila?
Proizvođači električnih vozila obično nude garanciju za baterije od 8 godina ili pređenih 160.000 kilometara, u zavisnosti od toga šta se prvo desi. Međutim, to ne znači da je automobil nakon isteka tog perioda samo za otpad, napominje KarVertikal.
Vremenom će se domet električnog vozila smanjivati usljed trošenja baterije.
„Baterija električnog automobila može trajati od 10 do 20 godina, ali na to utiče mnogo faktora. Baterije koje se koriste u zemljama sa veoma vrućim ili hladnim klimatskim uslovima propadaju brže od onih koje se koriste u umjerenim klimatskim uslovima. Prilikom kupovine polovnog električnog vozila uvezenog iz inostranstva važno je znati odakle ono potiče, jer to može uticati na stanje baterije“, kaže Matas Buzelis, automobilski stručnjak i direktor komunikacija u kompaniji KarVertikal.
Iako agresivan stil vožnje ima minimalan uticaj na dugovječnost baterije, mnogi vozači nisu svjesni kako se pravilno održava baterija.
Proizvođači preporučuju da se održava optimalan nivo napunjenosti baterije od 20–80% i izbjegava često korišćenje stanica za brzo punjenje.
Iako električna vozila imaju manje pokretnih dijelova i njihovo održavanje obično košta manje u odnosu na vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem, u slučaju oštećenja baterije u saobraćajnoj nezgodi i njene naknadne zamjene, troškovi mogu biti izuzetno visoki.
PROČITAJTE JOŠ:
U zavisnosti od modela električnog vozila, zamjena baterije može koštati oko 20.000–40.000 eura.
Da bi uštedjeli novac, neki vozači kupuju polovnu bateriju kako bi smanjili troškove popravke, ali čak i najjeftinije polovne baterije koštaju po nekoliko hiljada eura.
Prije nego što kupite polovnu bateriju, važno je imati što više informacija o stepenu istrošenosti, stvarnom kapacitetu i dometu baterije.
Noviji modeli, poput Tesla automobila, automatski sakupljaju ove podatke. Procjena stanja istrošenosti starijih ili rjeđih električnih vozila može biti izazovnija, ali različite dijagnostičke opcije za procjenu zdravlja baterije postaju sve popularnije.
Prije kupovine automobila, moguće je organizovati i pregled vozila u dogovoru s vlasnikom. U suprotnom, kupci se izlažu riziku kupovine baterije koja je lošeg kvaliteta i ne omogućava prelazak većih udaljenosti.
Bezbjednost baterije je glavna briga vozača koji razmišljaju da pređu na električna vozila. Na internetu postoji mnogo priča o zapaljenim baterijama električnih vozila, što često odvraća potencijalne kupce.
Iako nijedno vozilo nije u potpunosti zaštićeno od rizika od požara, naročito u slučaju ozbiljne saobraćajne nesreće, Buzelis tvrdi da je tvrdnja da se električna vozila mogu spontano zapaliti samo mit.
„Prema brojnim istraživanjima, učestalost požara kod električnih vozila je manja u odnosu na vozila na fosilna goriva. Međutim, gašenje požara u električnom vozilu može biti znatno zahtjevnije. Mnogi vozači i dalje sumnjičavo gledaju na električna vozila i često dijele kontroverzne sadržaje o potencijalnim opasnostima ovih automobila, što stvara utisak da nisu bezbjedna“, objašnjava Buzelis.
Pošto su baterije električnih vozila veoma osjetljive na promjene temperature, preporučuje se parkiranje vozila u hladu tokom ljeta i zagrijanoj garaži tokom zime.
Za razliku od vozila sa klasičnim motorima koja koriste toplotu motora za zagrijavanje putnika, električna vozila se oslanjaju isključivo na energiju baterije.
Efikasnost električnih motora je bar dva puta veća u odnosu na motore sa unutrašnjim sagorijevanjem, a u mnogim slučajevima prelazi 80–85%.
S obzirom na to da električni motor generiše relativno malo toplote tokom rada, domet električnog vozila se znatno smanjuje po hladnom vremenu.
I potpuno pražnjenje i potpuno punjenje mogu oštetiti baterije električnih vozila. Neki proizvođači ograničavaju nivo punjenja električnih vozila i sprječavaju punjenje do 100% ili pražnjenje do 0%.
Vozači ne bi trebalo da ostavljaju vozilo duže vrijeme s potpuno praznom ili punom baterijom. Vlasnicima električnih vozila koji su instalirali kućne punjače savjetuje se da ostave vozilo priključeno kako bi se nivo napunjenosti baterije automatski regulisao i održavao na 80%.
Čak i naglo ubrzavanje ili kočenje mogu skratiti vijek trajanja baterije, zato je mirna vožnja dobra za auto.
Istraživanja pokazuju da se domet električnog vozila može skratiti za 1–3% godišnje.
Iako proizvođači garantuju da zamjena baterije nije neophodna tokom životnog vijeka vozila, stariji električni automobili nisu tako efikasni i njihov domet je znatno smanjen.
Izvor: Glas Srpske
Foto: Pixabay