четвртак, децембар 26, 2024

Kako prepoznati vozilo sa vraćenom kilometražom?

Sve što treba da znate na jednom mestu

U proseku se na polovnim automobilima kilometraža vraća za skoro 80.000 pređenih kilometara, otkrilo je godišnje istraživanje popularnog sajta KarVertikal.

To je, između ostalog, i jedan je od najučestalijih vidova prevare kojim se prodavci polovnih automobila služe. Srećom, uz nekoliko trikova kupac može lako otkriti da je na vozilu koje želi da kupi kilometraža vraćena.

Kupovina polovnog automobila je poput mačke u džaku: prevaranti prećutkuju kvarove, maskiraju oštećenja limarije i vraćaju kilometražu, tako da kupac često ni ne može da proceni da li je automobil vredan kupovine ili ne. Za procenu kvarova i otkrivanje problema sa limarijom najbolje bi bilo vozilo pregledati sa majstorom, dok je vraćanje kilometraže nekada moguće utvrditi i samostalno.

OVI ZNAKOVI MOGU UKAZIVATI NA VRAĆENU KILOMETRAŽU

Prilikom kupovine „polovnjaka“ sa malom pređenom kilometražom, naročito ukoliko je on star više od 5 godina, posebno bi trebalo obratiti pažnju na delove enterijera, premda oni mogu otkriti koliko se automobil zaista koristio. Dobro pregledajte menjač i kožicu oko menjača, volan i tastere na komandnoj tabli, jer su to delovi koji se prilikom vožnje svakodnevno koriste.

Pogledajte i u kom je stanju pojas za vezivanje, da li je (i u kojoj meri) pohabano sedište vozača, kao i koliko je oštećena ručka za otvaranje, odnosno zatvaranje vrata. Stvarnu učestalost korišćenja i kilometražu mogu otkriti i nebo automobila kao i platneni paneli sa unutrašnje strane vrata, kao i držači za laktove između sedišta vozača i suvozača, prenosi portal AutoNjuz.

KAKO IZRAČUNATI REALNU PREĐENU KILOMETRAŽU ZA VOZILO AKO ZNAMO NjEGOVU STAROST

Da posumnjaju u broj pređenih kilometara vozači bi trebalo i ukoliko je vozilo isuviše staro, a brojač prikazuje neproporcionalno mali broj kilometara. Po proceni eksperata, prosečno vozači sa svojim četvorotočkašem pređu između 15 i 20 hiljada kilometara, a znači, ako je na brojaču manje od 75 hiljada kilometara, automobil je star 5 godina – postoji razlog za nepoverenje.

-Naravno, trebalo bi uzeti u obzir sve okolnosti. Možda je automobil vožen samo po malom mestu, gde je jednostavno nemoguće proći taj broj kilometara na godišnjem nivou, ili je korišćen samo u letnjem periodu kada je vožnja lakša zbog boljih uslova na putu. Svakako, ukoliko primetite da je broj pređenih kilometara manji od proseka, vlasnika bi trebalo da ispitate o istoriji korišćenja automobila, savetuju analitičari.

SERVISNA KNjIŽICA MOŽE DOSTA TOGA DA KAŽE

Još jedan način da se proveri pređena kilometraža automobila jeste uvidom u servisnu knjižicu vozila. Serviseri nakon svakog servisa vozila u nju upisuju sve komponente koje su bile zamenjene ili reparirane, kao i prateći podatak – na koliko pređenih kilometara je taj servis odrađen. Ovo je i direktan dokaz da je automobil redovno održavan, a može se ispratiti i promena kilomteraže kroz vreme.

Ukoliko vlasnik vozila odbije da vam pokaže servisnu knjižicu, to bi trebalo da bude „crvena zastavica“ i pokazatelj da je vozilo ili neredovno održavano, a samim tim verovatno i u lošem stanju, ili da je sa podacima koje automobil skladišti u sebi sprovedena neka malverzacija. Svakako, prilikom kupovine automobila trebalo bi dobro se upoznati sa svom dokumentacijom i izvršiti proveru kod servisera, kako ne biste bacili novac.

Analizirana je vrednost automobila s vraćenom kilometražom i utvrđeno je da je 16.1% testiranih vozila tokom 12 meseci imalo vraćenu kilometražu. Nema sumnje, BMW M5 je automobil s najčešće vraćenom kilometražom, s nešto više od trećine proverenih modela za koje postoji mogućnost vraćene kilometraže. Međutim, ovo je tek deo većeg problema oko BMW-ovih automobila jer je bavarska marka omiljena kod prevaranata.

Matas Buzelis, stručnjak za automobile u carVerticalu, otkriva: „Polovinu spiska top 10 zauzimaju automobili ovog proizvođača, što je u korelaciji s potražnjom za polovnim BMW-ovim vozilima na različitim tržištima. Podaci takođe pokazuju da je veća verovatnoća da će kilometraža biti promenjena na skupljim automobilima, što se mora uzeti u obzir tokom traženja polovnog vozila. U takvoj je situaciji korisno provjeriti kilometražu.

Drugo i treće mesto na listi zauzimaju BMW-ova serija 7 i Subaru Outback s 33.4 i 31.8% automobila kojima je moguće vraćena kilometraža. Audi A8 je peti po redu model s najčešće vraćenom kilometražom, dok je neznatno povoljniji A7 zauzeo deseto mesto u istraživanju smanjene kilometraže, s nešto više od četvrtine (25.8%) vozila sumnjive kilometraže.

Očekivano, verovatnoća vraćanja kilometraže raste sa starosti automobila. Najpopularniji modeli s vraćenom kilometražom proizvedeni su između 2006. i 2016. godine. Pritom postoji korelacija između verovatnoće za prevaru i klase automobila.

Spisak automobila kojima je najčešće vraćena kilometraža sastoji se većinom od vozila više klase, ali postoje i neki modeli iz srednje klase, iako s manjim udelom ukupnog broja primeraka s vraćenim kilometrima. Subaru, Ford i Volkswagen pripadaju istoj starosnoj grupi kao i vozila više klase. Čini se da je kilometraža najčešće izmenjena automobilima između pet i 15 godina starosti“, kaže Buzelis.

Ford Mustang najnoviji je model na ovom popisu. Budući vlasnici šeste generacije moćnog Mustanga treba da budu posebno oprezni prilikom onlajn provere prethodnih podataka o kilometraži. Vlasnici BMW-a M5 iz 2006. godine, serije 5 iz 2007. i X5 takođe bi trebalo da istraže ima li njihov automobil autentičnu kilometražu.

Još jedno ustaljeno mišljenje dobilo je potvrdu u ovom istraživanju. Većina automobila kojima je vraćena kilometraža ima pogon na dizel motorima.

„Dizel automobili projektovani su za vožnju na velikim udaljenostima, što znači da takva vozila imaju veću šansu za prevaru s kilometražom. Međutim, stvari bi se u budućnosti mogle da se promene jer prodaja dizel automobila pada“, objašnjava Buzelis i najavljuje moguće promene.

Izvor: Kurir.rs/Rt.rs/B.V./carVertical

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Još...

NAJČITANIJE

NAJNOVIJE

SAVJETI: Kako spriječiti pucanje usana?

VIC: Plakanje

Đani me je prevario!

Kako odlediti zaleđenu bravu na autu