недеља, фебруар 23, 2025

Fenomen: Krmača oprasila 45 prasića

Čak 45 prasića oprasila je krmača u Brazilu, tvrde iz kompanije Pif Paf Alimentos koja je o nesvakidašnjem slučaju poslala saopštenje za medije, prenosi Pigprogress.

Foto: Pixabay/Ilustracija

Kažu, dogodio se 22. januara 2025. u mjestu Granja Santa Ines, država Minas Gerais, na imanju Gilde de Oliveira Santos Silva, uzgajivačice svinja i kooperantice kompanije Pif Paf, koja razmišlja prijaviti ovaj slučaj Ginisovoj knjizi svjetskih rekorda.

„Ovakvi se rezultati mogu postići samo izvrsnom genetskom kvalitetom, odgovarajućom hranidbom i brigom o dobrobiti životinja. Iako ti faktori ne garantuju uspjeh, oni pružaju najbolje uvjete da životinje izraze svoj puni reproduktivni potencijal“, rekao je Airton Martin, izvršni menadžer u Pif Pafu.

Inače, prosjek na toj farmi bio je 15,2 prasadi po krmači u 2024. godini, ali prethodno je bilo i 38 prasadi u jednom leglu, a rekorderka je krmača pasmine Camborough.

Camborough je robusna, učinkovitija krmača s manje neproduktivnih dana od konkurentskih krmača jer se može ranije pariti odnosno ima veću stopu prašenja.

Povremeno pristižu izvještaji o veoma velikim leglima u Brazilu, sa 40+ prasadi, ali Osmar Dala Košta, istraživač svinja i peradi, iz Brazilskog korporacijskog centra za poljoprivredna istraživanja, izjavio je kako se u 37 godina staža u svinjogojstvu ne sjeća drugog slučaja s ovakvim rekordom.

Poređenja radi, krmača visokih performansi obično oprasi oko 36 prasadi godišnje u prosječno 2,4 legla.

„Ovo je rijedak fenomen koji se može objasniti samo kombinacijom faktora, kao što su hiperovulacija krmače, visokokvalitetno sjeme, povoljni uvjeti uzgoja i optimalna hranidba“, prokomentarisao je Košta, prenosi Agroklub.

Osim ovakvih slučajeva u Brazilu, prošle godine je jedna krmača u Nizozemskoj imala leglo od 37 prasića.

Međutim, legla s iznimno velikim brojem prasadi ne smatraju se uvijek isplativima. Opstanak i razvoj tako malih prasadi često su ugroženi.

Rasplodne krmače imaju sedam pari sisa, a neke mogu imati i osam kao rezultat genetskog razvoja. Međutim, 14 do 16 sisa je još uvijek premalo za hranjenje njih 45.

U saopštenju za medije Gisele Dela Rići, stručnjakinja za dobrobit životinja u Pif Pafu, osvrnula se na predanost kompanije zdravlju, udobnosti i sigurnosti životinja tokom cijelog procesa proizvodnje.

„Standardni postupak u ovom slučaju je korištenje hraniteljskih krmača i rotiranje smjena hranjenja među prasadima. No na žalost, zbog velikog broja, prasići su obično nestabilni i mnogi možda neće preživjeti“, navodi se.

Izvor: Glas Srpske

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Još...

NAJČITANIJE

NAJNOVIJE

Napitak odličan za mršavljenje

Horoskop za 23.2.2025.

„Puls naroda“ 21.2.2025.

Mislim da ću možda biti loš tata!