среда, фебруар 5, 2025

Rat na internetu: Jutjuberka smislila trik da spriječi botove da joj kradu sadržaj

​YouTube platforma je preplavljena kanalima bez lica koji koriste vještačku inteligenciju da krade sadržaj od originalnih kreatora. Međutim, jedna kreatorka sadržaja je smislila genijalan način da se odbrani od AI botova koji joj kradu tekstualne zapise videa.

Kreatorka poznata kao F4mi, koja se bavi analizom opskurnih tehnologija, razvila je inovativnu metodu da „otruje“ AI sisteme koji pokušavaju da ukradu i prepakuju njen sadržaj. Njena borba protiv automatizovanih kanala koji koriste vještačku inteligenciju da proizvode jeftine kopije tuđeg rada postala je viralna u YouTube zajednici.

Suština njene metode leži u specifičnom formatu titlova koji se zove .ass (Advanced SubStation Alpha). Za razliku od standardnih formata, ovaj format omogućava kreatorima da manipulišu fontovima, bojama i pozicijom teksta na ekranu.

F4mi je otkrila da može da sakrije „otrovni“ tekst u svojim titlovima koji je potpuno nevidljiv ljudskim gledaocima, ali zbunjuje AI sisteme koji pokušavaju da ukradu sadržaj. Ona to postiže ubacivanjem tekstova iz javnog domena i izmišljenih činjenica koje su pozicionirane van vidljivog dijela ekrana, sa providnošću postavljenom na nulu.

Kada AI bot pokuša da generiše rezime njenog videa koristeći ove „otrovane“ transkripte, rezultat je potpuno neupotrebljiv zbog velike količine skrivenog teksta koji remeti proces sumiranja.

Iako najnapredniji AI modeli, poput ChatGPT-a, mogu da filtriraju neke od ovih „otrovnih“ podataka, F4mi je otišla korak dalje. Razvila je poseban sistem koji razbija titlove na pojedinačna slova i mijenja njihov redoslijed u fajlu, stvarajući tako složenu slagalicu koju čak i napredni AI teško može da riješi.

Međutim, ova metoda ima i svoje mane. Neki korisnici mobilnih telefona prijavili su probleme sa reprodukcijom videa zbog „teških“ titlova, a AI sistemi koji koriste prepoznavanje govora i dalje mogu da generišu upotrebljive transkripte.

Uprkos ograničenjima, inovativna metoda ove kreatorke sadržaja predstavlja važan korak u borbi protiv sve raširenijeg problema krađe sadržaja pomoću vještačke inteligencije na internetu, prenosi „Telegraf„.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Još...

NAJČITANIJE

Slušajte BN radio UŽIVO!

Preminula poznata pjevačica i glumica

Slušajte BN radio UŽIVO!

Horoskop za 4.2.2025.

NAJNOVIJE