Svi imamo nekoliko omiljenih odjevnih komada, bez obzira da li se o svilenoj bluzi, vunenom džemperu ili, recimo, tunici ukrašenoj šljokicama.
To samo znači da se ti komadi često nose, a samim time i brže troše. Zato je od izuzetne važnosti kako ih održavati. Ali, ako ih ubacite u mašinu za veš s ostatkom vašeg prljavog veša, može doći do neželjenog, ozbiljnog oštećenja na njima.
Stručnjakinje za njegu odjeće Gven Vajting i Lindzi Bojd otkrile su kako bi trebalo pristupiti ovom potencijalnom problemu, prenosi b92.
Prema njihovom mišljenju, ovi odjevni predmeti nikad ne smijeju da se peru u veš-mašini:
Kašmir i vuna
Stavljanje pulovera i kardigana u mašinu može biti rizično, jer može doći do njihovog skupljanja, oštećenja i deformacija. Sigurni će biti u hemijskoj čistioni, ali ako želite da uštedite koju marku, pokušajte da ih operete ručno: napunite sudoperu, kadu ili lavabo vodom i dodajte nježno sredstvo za čišćenje. Potopite svoj predmet i ostavite da se kvasi do pola sata; zatim ocjedite i isperite. Položite svoje predmete ravno da se osuše.
Svila
Ako je vaš omiljeni komad svilen, velika je vjerovatnoća da će na etiketi pisati „samo hemijsko čišćenje“. Međutim, te je predmete moguće oprati i kod kuće. Preferirana metoda i ovog puta je ručno pranje.
Da biste to učinili, koristite hladnu vodu i blagi deterdžent. Objesite svoje predmete da se osuše, ali izbjegavajte da ih ostavljate na sunčanim mjestima, jer to može dovesti do promjene boje.
Strukturisana odjeća
Iako tkanina kao takva može biti pogodna za pranje, staviti pripijeno odjelo i sako s naramenicama ili plisiranu suknju u mašinu nije baš idealno, jer mogu da se izobliče. Ovakve je komade ipak najbolje prepustiti profesionalcima iz hemijske čistione.
Odjeća s ukrasima
Ako ubacite odjeću sa školjkicama, perlicama i sličnim ukrasima u mašinu, postoji dobra šansa da će ti ukrasi popadati i uhvatiti se za druge komade, a možda i sam uređaj.
Umjesto toga ovakve komade perite ručno u malo mlade vode i blagog deterdženta. U tom rastvoru ostavite ih 20 minuta, a zatim isperite. Ali nikad nemojte da ih cjedite.
Grudnjaci
Ne samo da kopče za grudnjak mogu da zapnu i oštete druge komade, već bretele mogu da se rastegnu i izgube oblik. Ako možete, perite te predmete ručno i klonite se mašine za sušenje veša.
Oprezni budite i kod sušenja: kačenje takođe može uzrokovati istezanje grudnjaka.
Koža
I Gven i Lindzi savjetuju da se klonite pranja kožnih predmeta… zauvijek! Zašto? Prava koža u vodi može da se skupi. Ako su se takvi odjevni komadi zaprljali, razmislite o tome da to mjesto nežno očistite maramicom za bebe.
Za veće isprljane površine poželjno je savjetovati se sa stručnjakom za negu kože kako biste bili sigurni da će dobiti najbolji tretman.
Izvor: Nezavisne
Foto: Pixabay