Društvena mreža „Tik-tok“ pod pritiskom je da poboljša bezbednosne standarde kako se mlađi od 13 godina ne bi našli među korisnicima. Istovremeno, zbog porasta anksioznosti i pada samopoštovanja kod mladih, korisnici ove društvene mreže mlađi od 18 godina suočiće se sa ograničenjima upotrebe filtera za ulepšavanje.
Tik-tok tinejdžerima ukida filtere za ulepšavanje zbog brige za mentalno zdravlje
Tokom narednih nekoliko nedelja, korisnicima Tik-toka mlađim od 18 godina biće onemogućeno da veštački uvećaju oči, napumpaju usne i zaglade lice ili promene nijansu kože.
Ograničenja će se odnositi na filtere – kao što je popularni Smeli glamur (Bold Glamour) – koji menjaju dečje karakteristike na način na koji šminka ne može. Komični filteri koji dodaju zečije uši ili pseće nosove neće biti pogođeni zabranom.
Društveni medij Tik-tok ima milijardu korisnika, a u vlasništvu je kompanije „ByteDance“, koja je najavila promene tokom foruma posvećenom bezbednosti održanom u svom evropskom sedištu u Dablinu.
Da li će ograničenje imati efekta zavisiće najviše od toga da li korisnici platformi prijavljuju koliko zaista imaju godina, što nije uvek slučaj.
Postojala je široko rasprostranjena zabrinutost da su filteri za ulepšavanje, od kojih je neke omogućio Tik-tok, a druge su napravili sami korisnici, doveli do pritiska kojem su izloženi tinejdžeri, posebno devojčice, da usvoje unapređen fizički izgled kao normu što prate negativne emocionalne posledice. Neki mladi ljudi su opisali kako su nakon upotrebe filtera smatrali da im je pravo lice ružno.
Tik-tok je takođe najavio da pooštrava svoje sisteme kako bi izbacio korisnike mlađe od 13 godina sa platforme. Pre kraja godine trebalo bi da počne testiranje novih automatizovanih sistema koji koriste mašinsko učenje za otkrivanje korisnika koji se ne pridržavaju starosnih ograničenja.
Platforma već uklanja 20 miliona naloga svakog kvartala širom sveta zbog toga što su u pitanju korisnici koji su mlađi nego što je dozvoljeno.
Tik-tok: Bezbednost naprvom mestu
Kloi Seter, zadužena za sektor koji se u Tik-toku bavi bezbednošću dece, kaže da se nadaju da će novi sistem omogućiti otkrivanje i uklanjanje nedozvoljenih naloga mnogo brže. Korisnici kojima su nalozi greškom blokirani moći će da se žale. „To očigledno može biti neugodno za neke mlade ljude“, priznaje Seterova, ali je dodala da će platforma imati takav pristup da je na prvom mestu bezbednost.
Izveštaj iz prošlog decembra koji obuhvata period od juna 2022. do marta 2023. godine pokazao je da je oko jednog procenta ukupne mesečne aktivne korisničke baze Tik-toka u Velikoj Britaniji uklonjeno zbog toga što su u pitanju bile osobe mlađe od 13 godina.
Regulatorna tela ranije su upozorila da delotvornost primene starosnog ograničenja Tik-toka tek treba da bude utvrđena. Sledećeg leta trebalo bi da počne striktno da se primenjuje pravilo o tome da korisnici društvenih mreža ne smeju biti mlađi od 13 godina, što zahteva „veoma efikasne” provere starosti.
Nove „zaštitne ograde“ oko filtera za ulepšavanje i provere starosti deo su talasa prilagođavanja bezbednosti na mreži koje su najavile platforme društvenih medija uoči najavljene primeneoštrijih propisa, sa potencijalnim visokim kaznama za kršenje pravila o bezbednosti na mreži.
Prošle nedelje Robloks (Roblox), platforma za igre sa 90 miliona korisnika dnevno, najavila je da će svojim najmlađim korisnicima ograničiti pristup nasilnijem, grubljim i strašnijim sadržajima na platformi nakon upozorenja o takozvanom grumingu dece, eksploataciji i deljenju nepristojnih slika.
Instagram, koji je pod okriljem „Mete“, pokrenuo je „tinejdžerske naloge“ za mlađe od 18 godina kako bi roditeljima omogućio veću kontrolu nad aktivnostima dece, uključujući mogućnost da im onemoguće da gledaju aplikaciju noću.
Iskustva koja društveni mediji pružaju moraju odgovarati uzrastu korisnika
Endi Borouz, izvršni direktor Fondacije „Moli Rouz“, koja se fokusira na prevenciju samoubistava, kaže da se ove promene najavljuju uglavnom u skladu sa propisima EU i Velike Britanije: „To je razlog za ambicioznije regulacije, a ne slabije.”
Borouz je pozvao nadležne na potpunu transparentnost Tik-toka o tome kako će njegove mere provere starosti korisnika funkcionisati i na veću efikasnost u pogledu smanjenja broja mlađih od 13 godina na platformi.
„Tik-tok treba brzo da deluje kako bi popravio sistemske slabosti u svom dizajnu koji omogućava da se bujica štetnog sadržaja algoritamski preporučuje mladim ljudima starijim od 13 godina“, dodao je Borouz.
Britanska dobrotvorna organizacija posvećena deci NSPCC ovaj korak o regulisanju starosti korisnika vidi kao „ohrabrujući“, ali istovremeno i samo kao vrh ledenog brega.
„Druge društvene mreže moraju više da se potrude i pronađu efikasne načine za procenu starosti svojih korisnika. Regulatorna tela i vlada takođe imaju važnu ulogu u prisiljavanju tehnoloških giganata da pruže iskustva koja odgovaraju uzrastu svih korisnika“, rekao je Ričard Kolard, pomoćnik šefa odseka organizacije NSPCC za bezbednost dece na mreži.